„(London)derry Air”, czyli co dziś zaśpiewa Irlandia?

Zbliżający się mecz naszej reprezentacji z Irlandią Północną, ciekawi nie tylko fanów foodball`u. Mocno intrygującym pozostaje pytanie, od jakiego hymnu rozpoczną rozgrywki nasi rywale? A odpowiedź bynajmniej, nie jest oczywista. Zwłaszcza w przypadku tego, naznaczonego historią i krwawymi wydarzeniami skrawka świata.

Wieloletnie konflikty etniczno-wyznaniowe, oraz obecność na turnieju innych prowincji Wielkiej Brytanii, eliminują z rozważań „God Save the Queen”. Jest jeszcze jednak i inny, tradycyjny utwór. Jednak już sam jego tytuł otwiera prawdziwą puszkę Pandory, a to czy pieśnią Irlandii nazwiemy „Derry Air”, czy „Londonderry Air”, oznacza opowiedzenie się po jednej ze stron barykady.

Skąd te rozbieżności? Derry/Londonderry to drugie co do wielkości miasto w Irlandii Północnej. Napływająca do niego, w początkach XVII wieku ludność protestancka dodała do nazwy osady „London”, naznaczając tym samym swoją dominację. Właśnie ten przedrostek do dziś pozostaje kością niezgody.

Sedno konfliktu świetnie oddaje w swojej książce „Belfast. 99 ścian pokoju” Aleksandra Łojek. W tej złożonej rzeczywistości, wspominając o Londonderry mieszkaniec Irlandii Północnej deklaruje „w jednym zdaniu wszystko: kim jest, jakiej narodowości, do jakiej szkoły chodził, jakie są jego poglądy polityczne i, całkiem możliwe religijne”. Innymi słowy oświadcza, że jest zadeklarowanym brytyjskim lojalistą. Jeśli natomiast przestawi się, jako mieszkaniec Derry, wyzna tym samym, że jest „katolikiem/socjalistą, albo go gorsza komunistą, republikaninem i Irlandczykiem”.

Ta wieloznaczność wymaga ogromnego wyczucia i umiejętności poruszania się w zawiłościach politycznej poprawności. Również w mediach „lokalny oddział BBC (Belfast) ma wytyczne: kiedy wspomina się w wiadomościach o tym mieście, za pierwszym razem używa się nazwy Londonderry, potem – Derry. Jeśli tekst jest dłuższy, redaktor opracowujący wiadomość musi podać obie nazwy, tak aby wypadały ilościowo po równo. Żeby żadna ze społeczności nie poczuła się urażona”.

wpid-wp-1465718111886.jpegDużych starań, aby nie urazić nikogo dokonują firmy transportowe. Często, jako kierunek jazdy autokarów, widnieje „Derry/L`derry”, przedzielone ukośnikiem. Właśnie ten znak stał się poniekąd symbolem miasta. Uwielbiany przez mieszkańców Irlandii Północnej dziennikarz BBC Gerry Anderson stworzył nazwę Stroke City, czyli Miasto Ukośnik. Jak pisze Łojek nazwa „nie przyjęła się w oficjalnym dyskursie, ale wielu Północnoirlandzyków używa jej w czasie codziennych rozmów, co jest sygnałem, że nie chcą skupiać się w rozmowie na wciąż trwającym konflikcie ideologicznym”.

Samo „Derry/Londonderry Air” to piękna staroirlandzka pieśń, na tyle inspirująca, że do jej melodii powstało wiele teksów, przede wszystkim światowy klasyk „Danny Boy„. Ta smutna ballada, doczekała się ponad 20 różnych interpretacji, w tym takich sław jak legendarny Johny Cash, Roy Orbison, Sinead O`Connor, czy Elvis Presley. Królowi muzyki towarzyszyła do końca, ponieważ jej smutne i nostalgiczne nuty zostały zagrane na jego pogrzebie.

Szczęśliwie utwór usłyszeć można było również w radosnych okolicznościach. Zamiast oryginalnych słów „Derry/Londonderry Air”, „Danny Boy” odśpiewany został przez chór chłopięcy, podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie, obok angielskiego „Jerusalem”, szkockiego „Flower of Scotland” i walijskiego „Bread of Heaven”.

Czyżby i dziś „Danny Boy” zabrzmieć miał na francuskich stadionach? Słuchając go warto choć na chwilę pomyśleć o tym, jak niedawno i jak blisko od naszych granic trwały walki, które pochłonęły ponad 3500 ofiar śmiertelnych i do dziś pozostawiły krwawą ranę w sercach wielu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.