Acción Poética

„Mogą ściąć wszystkie kwiaty, ale nigdy nie zatrzymają wiosny”. Ten cytat z Pablo Nerudy, wraz z fragmentami dzieł innych twórców odnaleźć można na ulicach latynoamerykańskich miast. Wszystko dzięki Acción Poética – akcji, która wmalowywuje poezję w miejską panoramę.

„Mogą ściąć wszystkie kwiaty, ale nigdy nie zatrzymają wiosny”, Accion Poetica
„Mogą ściąć wszystkie kwiaty, ale nigdy nie zatrzymają wiosny”, Accion Poetica

Bez poezji nie ma miasta

Ruch Acción Poética (AP) zrodził się 1996 roku w Monterrey, trzeciej co do wielkości aglomeracji Meksyku. Jego pomysłodawcą był poeta Armando Alanis Pulido, który w zdaniu Sin poésía no hay ciudad („Bez poezji nie ma miasta”) nakreślił jego motto i cel. Nadanie pozytywnym wartościom, które poezja ze sobą niesie należytego miejsca w przestrzeni urbanistycznej.

Rozmiar i sukces akcji przeszły oczekiwania jej fundatorów. Wkrótce zwięzłe w formie, lecz bogate w treści wersy na stałe wtopiły się w pejzaż miast. Nie tylko Meksyku, ale wyszły również poza jego granice. Sentencje z logo Acción Poética odnaleźć można na ulicach miast: Kolumbii, Argentyny, Paragwaju, Peru, Boliwii, Nikaragui, Gwatemali, Wenezueli. I chyba wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej. Ostatnio również Hiszpanii.

Więcej niż tylko pędzel i ściana

Zainspirowani akcją powinni ostudzić swoje zamiary, nim chwycą spray i wybiegną z domu w poszukiwaniu odpowiedniej przestrzeni, dla wyrażenia swojej twórczości. Przez dwadzieścia lat istnienia AP dorobiła się poza rozgłosem, także zbioru zasad i reguł.

Przede wszystkim należy w porozumieniu z globalnymi liderami, zawiązać inicjatywę lokalną, zebrać grono entuzjastów i na stałe aktywnie uczestniczyć motywowaniu grupy i promowaniu idei AP. Ponieważ akcja jest legalna, możliwe jest jedynie malowanie tych ścian, na które uzyskano zgodę ich właścicieli. Wymaganie niebanalne, biorąc pod uwagę fakt, że preferowane są powszechnie uczęszczane miejsca w przestrzeni publicznej.

Jako treść napisów posłużyć mogą fragmenty wierszy, utworów muzycznych i książek. Lub inne zdania niosące w sobie pozytywny przekaz dotyczący miłości, optymizmu i podstawowych wartości człowieka. Sentencje nie powinny być powiązane z żadną religią, ani wyrażać opcji politycznych.

Autorzy napisów zawsze pozostają anonimowi. Podpisując się jedynie logo Acción Poética i nigdy nie mogą za swoje dzieła przyjmować pieniędzy. Jedyna możliwa forma wynagrodzenia to darowizna w postaci farb i przyborów malarskich. W zakresie formy, wersy nie powinny przekraczać ośmiu słów, pisanych drukowanymi literami, czarną czcionką na specjalnie do tego przygotowanej, białej ścianie.

Malując nadzieję

Czy Acción Poética to jednak coś więcej, niż tylko estetycznie wyglądające napisy, na których można zawiesić oko stojąc w korku, lub czekając na autobus? Przykłady wielu miejsc pokazują, że tak. Choćby meksykańskiego Juarez, długo kojarzonego głównie z przemocą i naużywaniem praw człowieka.

To graniczące z USA miasto od lat stanowi arenę krwawych wojen karteli narkotykowych. Organizacji, których bossowie uchodzą za gwiazdy masowej wyobraźni, a ich profile w mediach społecznościach śledzą dziesiątki tysięcy osób. O grozie sytuacji świadczyć mogą już same tytuły powieści reportażowych dotyczących Juarez: „Miasto – morderca kobiet” (książka dotycząca seryjnych morderstw na kobietach popełnianych od 1993 roku), czy „Mordercze miasto. Meksykańskie lekcje umarłych”, traktująca o wojnach narkotykowych. Nawet jeśli skala zła i przestępczości zaczyna spadać, dominujących uczuciem w Juarez jest nadal brak nadziei i wiary w lepsze jutro.

To właśnie nadzieja jest najczęściej powtarzającym się słowem w wypowiedziach młodych inicjatorów Acción Poética w Juarez. Wierzą, że zapoczątkowana w 2013 roku akcja to dla nich szansa, aby przekazać znak pokoju, zacząć tworzyć coś dobrego i mieć nadzieję, że zmiana jest możliwa. Zmiana na lepsze, której sami będą aktorami.

"Wyszedłem być szczęśliwym. Nie wiem kiedy wrócę", Acción Poetica
„Wyszedłem być szczęśliwym. Nie wiem kiedy wrócę”, Acción Poética
wpid-wp-1478007491271.jpg
„Niebo u Twych stóp”, Acción Poética
Nadchodzą ciężkie czasy. Miłość pilnie potrzebna". Acción Poetica
„Nadchodzą ciężkie czasy. Miłość pilnie potrzebna”. Acción Poética

 

 

Jedna myśl na temat “Acción Poética

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.