Kraj Lagom, czyli w sam raz

Popularnym zajęciem światowych trendsetterów wydaje się ostatnio odkrywanie unikalnych skandynawskich słów oraz budowanie wokół nich mody i filozofii życia. O ile 2016 należał do duńskiego hygge, o tyle 2017 zapowiada się rokiem szwedzkiego lagom. Oznacza to odejście od dogadzania sobie, w kierunku prostoty i umiarkowania: w pracy, jedzeniu, wystroju wnętrz, modzie i czasie wolnym.

Lagom, czyli „akurat”. Ani za dużo, ani za mało, w sam raz. Podobnie jak w przypadku hygge, uczynienie z tego słowa kolejnego dobra eksportowego Skandynawii zapoczątkowane zostało w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach ukazuje się już nowy magazyn lifestylowy Lagom, o nadchodzącym fenomenie rozpisuje się prasa, a brytyjski marketing Ikei promuje Live Lagom Project. W czasach swobodnego dostępu do wszelkich dóbr, szwedzki wzór umiarkowania stanowi długo wyczekiwane antidotum na wszelkie skutki uboczne nadmiernej konsumpcji.

Podobno zapytać Szweda czym jest lagom, to jak zadać pytanie rybie, czym jest woda. Koncept wydaje się wewnętrznym głosem, przestrzegającym przed byciem zarozumiałym, ale równocześnie odradzającym wycofanie i nieśmiałość. Nie buduj największego domu w mieście, ale nie bądź też biedakiem. Wykonuj należycie swoją pracę, ale nie wypruwaj sobie żył i nie zostawaj po godzinach. Dbaj o komfort miejsca, w którym mieszkasz, ale nie zagracaj go zbędnymi sprzętami. I tak dalej… idea lagom, przynajmniej pozornie, odzwierciedla wszystko, co kochamy w Skandynawii, od wzornictwa, po czas i kulturę pracy.

Czy zawsze lagom jest najlepszy?

Wśród zachwytu nad szwedzką funkcjonalnością i minimalizmem pojawiają się również głosy krytyki. Zdaniem oponentów, lagom to nie styl życia, ale dusząca luterańska doktryna samoograniczania się, której źródeł dopatruje się w tzw. prawie Jante. Jante to fikcyjne miasteczko z powieści duńsko- norweskiego pisarza Aksela Sandemose`a. Życiem jego mieszkańców rządzi prawo dające się streścić do „nie sądź, że jesteś wyjątkowy i w czymkolwiek lepszy od innych. Nie próbuj się wyróżniać, bo zostaniesz ukarany”.

Wpisany w skandynawską kulturę nakaz samoograniczania się sprawia, że stosunek Szwedów do lagom wcale nie jest tak powszechnie huraoptymistyczny, jakim próbuje się go sprzedać.

Jednak czy rzeczywiście wszystko w Szwecji jest wyważone i wstrzemięźliwe? Bynajmniej. Wszelkim złotym zasadom umiaru przeczą: szaleństwo i uwielbienie dla Zlatana Ibrahimovica, najwyższe w Europie podatki, hektolitry wypijanej rocznie kawy i koniec końców, najwyższy drapacz chmur w Skandynawii – Turning Torso w Malmö.

Kraj umiarkowania i skrajności

Szwedzi nazywają czasem swój kraj Landet Lagom – „krajem w sam raz”. Wyważonym, akuratnym i umiarkowanym. Tymczasem w ocenie globalnej Szwecja jest skrajna. Zwłaszcza jeśli przyłożymy do niej polską perspektywę, gdzie dla osób o poglądach lewicowych zamorski sąsiad wydaje się rajem na ziemi, natomiast dla sympatyków prawicy Szwecja to piekło multikulti i rozszalałych feministek. Tym ostatnim paliwa do ognia doleje film „Szwedzka teoria miłości”, który ostatnio wszedł na ekrany polskich kin. Dokument portretuje Szwedów, jako ofiary inżynierii społecznej – zaradnych i samowystarczalnych, ale za to samotnych i pozbawionych bliskości.

Bez wątpienia to nie jest idealny kraj, jak zresztą żaden kraj nie jest idealny. Naiwnością jest również sądzić, że całe państwo można streścić w jednym słowie, które następnie daje się sprzedać i zakrzewić poza jego granicami. Patrząc krytycznie na Szwecję, warto jednak zainspirować się jednak pewnymi aspektami szwedzkości i lagom. Z większym szacunkiem obchodzić się z przedmiotami i przyrodą. Pracować wystarczająco i w sam raz. Czytać, jak statystyczny Szwed, przynajmniej dwadzieścia minut dziennie… oraz znaleźć czas na przed-, jak i popołudniową fika, czyli kawę w miłym towarzystwie.

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz wiedzieć o kolejnych – zachęcam Cię do polubienia  mojej strony na facebooku:

https://www.facebook.com/Poliglotteblog/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.