Wielki Tydzień w Sewilli

Obchody Wielkiego Tygodnia w Sewilli należą do jednych z najbardziej spektakularnych celebracji przedwielkanocnych na świecie. Nic dziwnego, że przyciągają tłumy chętnych doświadczyć emocji z nimi związanych.

Widowiskowe procesje Semana Santa przechodzą przez niemal każde miasto i miasteczko w Andaluzji podczas tygodnia od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Wielkanocnej. Z oczywistych względów, najliczniejsze paradują ulicami Sewilli. W stolicy regionu jest najwięcej parafii i związanych z nimi bractw religijnych – confradías. To one z ogromnym zaangażowaniem, każdego roku przygotowują imponujące, bogato dekorowane ołtarze, za którymi podążają setki zakapturzonych, niosących krzyże lub wspierających się o wysokie świece pokutnikówlos nazarenos.

Wielkanoc Sewilla Andaluzja Semana Santa
Los nazarenos czekający do wyjścia procesji

O tym, aby udać się do Sewilli w tym okresie marzyłam od dawna. Udało mi się to w tym roku, choć na kilka dni. Zapewniam Was, że wrażeń z pełnych pasji i tłoku sewilskich ulic, nie są w stanie oddać żadne opisy, ani zdjęcia. Warto na własnej skórze je odczuć. Poczuć w powietrzu duszny zapach kadzidła. Ustawić się w kolejce wiernych wzdłuż procesji. Otrzymać błogosławieństwo, lub święty obrazek od przechodzących nazarenos. Usłyszeć zawodzący, przypominający nawoływanie muezina, śpiew Saetas. Czy wreszcie razem z tłumem zachwycać się nad urodą niesionej na ołtarzu, płaczącej Madonny i krzyczeć „Salve Regina”.

Wielkanoc Sewilla
Ołtarz z ukrzyżowanym Chrystusem wchodzący na jeden z placów, nieopodal Katedry w Sewilli
Wielkanoc Sewilla Andaluzja Semana Santa
Procesja przeciskająca się przez tłumy wiernych, stojących w wąskich ulicach, lub na balkonach domów
Wielkanoc Sewilla Andaluzja Semana Santa
Pokutnicy niosący krzyże
Wielkanoc Sewilla Andaluzja Semana Santa
Ołtarze mogą ważyć do tony. Przedstawiają całe sceny biblijne, na które składa się wiele postaci i bogatych ornamentów
Wielkanoc Sewilla Andaluzja Semana Santa
Najpiękniejsza jest jednak płacząca Madonna. Wiele osób pozdrawia ją krzykiem „Salve Regina”

Odniesienia do Semana Santa

Jedną z inspiracji, do rozmyślań o sewilskim Semana Santa był dla mnie „Ślepiec z Sewilli” Roberta Wilsona. Przyznaję, że czytałam tę książkę lata temu, lecz niezmiennie uważam ją za jeden z najlepiej napisanych kryminałów, a co najważniejsze takich, których zakończenie nie rozczarowuje. Bohaterem powieści jest detektyw Javier Falcón, któremu w pełni Semana Santa przyszło poszukiwać wyrafinowanego mordercy, ukrywającego się wśród zakapturzonych pokutników. Warto przeczytać.

A jeśli „Ślepiec z Sewillli” jest już na waszej półce, zachęcam, aby zobaczyć hiszpańską komedię „Moi kochani bracia i siostry”. Tutaj też jesteśmy w środku przygotowań do procesji. W jednym z confradías dochodzi do walki o władzę pomiędzy gorliwą Carmen, a znacznie leniwszym i nieco rubasznym Ignacio. Można się dobrze uśmiać…. a potem szybko rezerwować, rozchodzące się z dużym wyprzedzeniem, noclegi na przyszły rok w Andaluzji. Olé!

Wielkanoc Sewilla Andaluzja Semana Santa
Tradycyjny analuzyjski deser, jedzony podczas Semana Santa to torrijas. Słodkie grzanki zatopione w syropie, czasem przekładane budyniem i obsypywane cukrem pudrem. Proste a smaczne.
Wielkanoc Sewilla Andaluzja Semana Santa
Dla spragnionych czekają gwarne i zatłoczone bary. Zawsze można wypić popularne na południu Hiszpanii piwo Cruzcampo lub popularne tinto de verano

Jeśli spodobał Ci się mój wpis i chcesz wiedzieć o kolejnych, zachęcam do polubienia strony Poliglotte na facebooku: https://www.facebook.com/Poliglotteblog/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.