Jutro, w czas bitwy o mnie myśl

Javier Marías to jeden z najznakomitszych literatów naszych czasów. Mistrz hiszpańskiego pióra, którego powieści, przetłumaczone na 42 języki, rozchodzą się w wielomilionowych nakładach i na które czekają rzesze wiernych czytelników. Póki co niewystarczająco doceniony w Polsce. Czas to zmienić!

Pierwszym dziełem Marías`a, które znalazło się na mojej półce była jego ostatnia książka „Berta Isla”. Pod wrażeniem mistrzowskiej intrygi, erudycji i kwiecistego języka mistrza, postanowiłam sięgnąć po jego wcześniejsze prace. Tym sposobem trafiłam na „Jutro, w czas bitwy o mnie myśl”.

Są takie rzeczy, o których człowiek powinien wiedzieć natychmiast

Victora, głównego bohatera powieść, na samym początku zastajemy w wyjątkowo dziwnej sytuacji. W jego ramionach zupełnie nieoczekiwanie i nagle umiera Marta. Kobieta, z którą rozpoczynał romans i pod nieobecność jej męża umówił się na pierwszą kolację. Ta śmierć, „w najmniej stosownym momencie” staje się punktem zwrotnym i daje początek niezwykłemu przeobrażeniu bohatera. Z będącego zawsze w cieniu ghoswrittera, autora cudzych przemówień, przemienia się w przebiegłego intryganta, który posiada wiedzę o ostatnich chwilach życia Marty, jakiej nie mają inni.

Są takie rzeczy czy sprawy, o których człowiek powinien wiedzieć natychmiast, żeby ani przez minutę nie chodzić po tym świecie w całkowicie błędnym przeświadczeniu (…), że wszystko toczy się niezmiennie, tak jak się toczyło, kiedy właśnie coś się zmieniło, lub odmieniło całkowicie.

Powyższy fragment powtarza się w powieść wielokrotnie, zwłaszcza kiedy na scenę wkraczają kolejne postacie z życia Marty – ojciec, siostra, a przede wszystkim jej mąż. Co działo się z nimi owej tragicznej nocy? Jakie wydarzenia miały miejsce, a których by nie było, gdyby wiedzieli o jej śmierci? Podpowiem tylko, że „Jutro, w czas bitwy o mnie myśl” zaskakuje do ostatniej strony.

Pisarz wyjątkowy i ponadczasowy

Javier Marias
Javier Marías Foto: J.P.GANDUL/PAP/EFE

Wracając do autora. Pisarzy są tysiące, natomiast Javier Marías jest tylko jeden. Wyjątkowy i ponadczasowy. Piszący książki inteligentne i przeznaczone dla inteligentnego czytelnika.

Bez obaw wszakże, jego powieści świetnie się czyta. Dużo się w nich dzieje, zarówno na poziomie intelektualnym, jaki i emocjonalnym. Namiętności, jakie przeżywają bohaterowie mistrza, są bliskie każdemu człowiekowi. Pasja, miłość, zazdrość lub chęć zemsty. A wszystko w rękach niebanalnych bohaterów, co sprawia, że książki Hiszpana znakomicie się przeżywa i trudno się od nich oderwać.

W doborze tematów, blisko Marías`owi do ukochanego przez niego Szekspira. Szekspirowskie cytaty i wątki wielokrotnie pojawiaj się w tytułach i treściach powieści. Przykładem tego jest również „Jutro, w czas bitwy o mnie myśl” – zaczerpnięte z „Ryszarda III”. Myślę, że podobnie jak Szekspir, Marías przejdzie do kanonu literatury, a jego prace będą twórczo inspirować kolejne pokolenia. Mnie pozostaje sięgać po kolejne książki, do czego mocno w Was zachęcam!

https://www.facebook.com/Poliglotteblog/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.