Skandynawia halal

„Skandynawia hahal” Macieja Czarneckiego to napisany z pespektywy uważnego obserwatora zbiór losów muzułmanów w Szwecji, Danii i Norwegii. Zarówno nowoprzybyłych, jak i od pokoleń zamieszkujących kraje skandynawskie. Książka tak samo wnikliwie kładzie pod lupę fakenewsy, jak zrzuca różowe okulary idealistom.

Rosnąca liczba wyznawców islamu w Skandynawii stanowi gorący i kontrowersyjny temat. Po prawej stronie wywołuje lament o „strefach szariatu” i pełznącej islamizacji Europy. Za to po lewej napotkać można wiele naiwności, a czasem wręcz stosowania podwójnych standardów wobec przestępstw nowoprzybyłych.

Sporne i budzące emocje kwestie to wszakże specjalność Macieja Czarneckiego. Dał temu dowód już w swojej pierwszej książce „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym”, w której zmierzył się z konfliktem pomiędzy polskimi rodzicami a norweskimi instytucjami wychowawczymi.

Tym razem w „Skandynawia halal” Czarnecki oddał głos wielobarwnej społeczności muzułmańskiej. Pokazuje, jak jest. Bez nadmiaru emocji, dogmatów i uproszczeń.

Życie obok

Największym wyzwaniem, jakie wybrzmiewa w „Skandynawia halal” jest zamykanie się całych społeczności w ciasnych enklawach. Bywa, że granicą są nawet ściany własnego mieszkania. Zwłaszcza dla kobiet z radykalnych religijnie rodzin, którym ojcowie lub mężowie odmawiają prawa do kształcenia się lub wyjścia do pracy i przebywania we wspólnej przestrzeni z innymi.

Część z nich przyjmuje zakazy z pokorą. Niektóre jednak przełamują granice i podejmują walkę. Jest to batalia o wolność życia po swojemu, a czasem wręcz o życie w ogóle. Taką aktywistką jest Sara Mohammad, która szefuje organizacji GAPF walczącej z przemocą wobec kobiet i tak zwaną kulturą honoru. Pod skrzydłami jej stowarzyszenia schronienia szukają dziewczyny, na które ich społeczność wydała wyrok śmierci za „splamienie rodzinnego honoru”.

Skandyawia halal Maciej Czarnecki recenzja
Sara Mohammad ze zdjęciami ,,honorowo” zamordowanych Peli i Fadime. Zdjęcie: Linn Rivero Mildén

Niestety bowiem okrutne praktyki nie zanikają po przekroczeniu europejskiej granicy. A co najsmutniejsze bywa, że szwedzkie organy sprawiedliwości stosują podwójne standardy i przymykają oko na zbrodnie popełnione przez imigrantów, a których nie zaakceptowaliby u własnych obywateli.

Szwedzka drużyna narodowa Kurdystanu

Imigracja oczywiście niesie wyzwania. Czasami jednak współistnienie rdzennych i nowych mieszkańców owocuje fascynującymi sposobami godzenia kultur. Mocno porywającym dla mnie przykładem jest klub piłkarski Dalkurd FF.

Drużyna, założona w czterdziestotysięcznym Borlänge przez kurdyjskich uchodźców, dziś poszczycić się może sukcesami nie tylko na boiskowej murawie. Po pierwsze, gra w klubie okazała się świetnym sposobem na „odciągnięcie młodych od ulicy” oraz danie im celu i narzucenie katorżniczych treningów. Po drugie, Dalkurd FF w 2017 poszybował w rankingach i dotarł do szwedzkiej ekstraklasy.

A po trzecie i dla wielu najważniejsze, Dalkurd FF to dla tysięcy rozproszonych i pozbawionych własnego państwa Kurdów namiastka własnej, narodowej reprezentacji. Okazja do wspólnej radości ze zdobytych bramek i podkreślania własnej tożsamości.

Szwedzko-kurdyjsko- klubowe flagi powiewające na trybunach Dalkurd FF. Zdjęcie: Kurdistan24.net

Kulturowe puzzle

Historii narodowościowych zgrzytów i zachwytów w „Skandynawia halal” odnajdziecie wiele. Rzeczywistość muzułmanów w Skandynawii nie jest bowiem jednolita. Przypomina mozaikę złożoną z różnorodnych postaw i sposobów radzenia sobie w kulturowym tyglu.

Książkę mocno polecam nie tylko „skandynofilom”. Jest to bardzo dobra lektura dla wszystkich, którzy poszukują całościowego, opartego na faktach, obrazu. Bez zakłamań i naiwnych zachwytów.

Za egzemplarz książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Agora. Z innych książek poświęconych Skandynawii polecam: „Sztokholm” Katarzyny Tubylewicz” i „Made in Sweden” Elisabth Asbrink.

Zapraszam również do polubienia strony Poliglotte na fb: https://www.facebook.com/Poliglotteblog/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.