Oblicza Wielkiej Brytanii

Brexit to bez wątpienia jeden z najgorętszych tematów ostatnich lat. Jak do niego doszło i co siedzi w głowach Brytyjczyków? Odpowiedzi na te pytania próbuje odnaleźć Dariusz Rosiak w ,,Obliczach Wielkiej Brytanii”. To przenikliwy, niezwykle ciekawy a przede wszystkim pięknie napisany, portret wyspiarzy w momencie przełomowej dla nich i dla Europy zmiany.

Niewiele ponad trzy lata temu, Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej. Pomimo upływu miesięcy, nadal na rozwodowym, brytyjsko – unijnym stole pozostaje więcej pytań, niż odpowiedzi. Przyszłość jest niejasna a teraźniejszość obfituje w meandry i ciągłe przewroty na Downing Street. Aby zrozumieć, skąd ten polityczny klincz, warto przyjrzeć się przeszłości i procesom, jakie zachodzą w Zjednoczonym Królestwie od kilku dziesięcioleci. Nimi właśnie poświęcone są „Oblicza Wielkiej Brytanii: skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach”.

There is no „enough”

Źródeł brexitu Dariusz Rosiak upatruje w latach osiemdziesiątych i w zmianach, jakie zapoczątkował rząd Margater Thatcher. Wówczas Brytyjczycy usłyszeli, że „społeczeństwo nie istnieje”. Najważniejsze są jednostki, które powinny bogacić się i kupować na potęgę. Naród przemysłowców i sklepikarzy zamienił się w naród finansistów i spekulantów. Wywindowano do ekstremum ceny mieszkań. W konsekwencji domy przestały służyć wyłącznie temu, aby dawać dach nad głową, lecz stały się maszynkami do robienia pieniędzy. Do tego doszły banki, które zamieniły się w instytucje pomnażania kapitału, coraz bardziej ryzykownymi metodami.

W rezultacie dziś, wiele miast jest wręcz niedostępnych do zamieszkania przez zwykłych obywateli. Na zakup choćby kawalerki w centrum Londynu, stać jest niemal wyłącznie rosyjskich oligarchów i gangsterów, którzy dzięki liberalnym przepisom własnościowym i nieudolności brytyjskiej policji czują się na wyspach, jak ryby w wodzie.

Nic dziwnego, że doprowadziło to do frustracji części społeczeństwa, która nie czuła się beneficjentami zmian. Jeśli jeszcze do układanki dołożyć chciwość i głupotę polityków, oraz kryzys imigracyjny i straszenie Unią Europejską, przepis na rozłam mamy niemal gotowy.

Cool Britannia

Bez obaw wszakże, Dariusz Rosiak nie jest wyłącznie bezlitosny wobec Anglików. Jego książka to napisany piórem znawcy i pasjonata, portret wspaniałego kraju i wielkiego narodu. O ile ubożsi bylibyśmy bowiem bez brytyjskiej sceny muzycznej, królowej lub niezapomnianych filmów, takich jak choćby „Cztery wesela i pogrzeb”?

Wielka Brytania pełna jest smaków i smaczków. Dziwności i ekscentryzmów, które wydawać się mogą niezrozumiałe dla Europejczyków z kontynentu. Z książki Rosiaka dowiadujemy się na przykład o swoistym statusie tajemnicy państwowej, jaką ma choćby kolor dywanu w gabinecie premiera, lub liczba papierowych kubków do herbaty zużywanych podczas rady ministrów. Możemy przeczytać również o etosie dżentelmena, który uwodząc cudzą żonę popełnia nietakt wyłącznie, jeśli zdrada doprowadzi do rozpadu owego małżeństwa, lub rogaczem okaże się przyjaciel zainteresowanego.

And last but not least, język – jeden z największych skarbów, jakie Anglicy dali światu. Angielski to dziś wszakże, nie tylko uniwersalne medium do porozumiewania się. Jest on również, jak żaden inny język, doskonałym źródłem chwytliwych tytułów i trafiających w sedno sformułowań. Po angielsku bowiem nie sposób mówić długo i bez sensu. Z niego wynika również słynny brytyjski humor i ironia.
Jest zatem wiele powodów, aby nadal kochać wyspiarzy.

Nie wiemy także, jak wyglądać będzie Wielka Brytania bez Europy, ani jak Europa bez Wielkiej Brytanii. Bez wątpienia jednak zarówno jedna, jaki i druga strona wyjdzie z tego rozwodu „potrzaskana” i na pewno obie będą za sobą tęsknić…

Polecam również literacką wycieczkę na drugą stronę kanału La Manche i książkę ,,Francuski sen” Marka Ostrowskiego.

Zapraszam także na stronę Poliglotte na fb: https://www.facebook.com/Poliglotteblog/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.