Broadchurch, kiedy zbrodnia dotyka wszystkich

„Broadchurch” znakomity brytyjski serial, który prześwietla na wskroś niewielką społeczność w cieniu ogromnej traumy.

Wyobraźcie sobie wakacyjny kurort z nadmorską promenadą oraz z oszałamiającym widokiem na potężny i urwisty klif. Latem wypełnia go tłum hałaśliwych urlopowiczów, poza sezonem zaś panuje tu nieco duszna atmosfera małego miasteczka, w którym wszyscy się znają i w którym życie każdego dnia wygląda niemal tak samo. To Broadchurch. Fikcyjna miejscowość w południowej Anglii, której spokój pewnego dnia burzy odnalezienie na plaży zwłok jedenastoletniego Danny`ego Latimer.

Śledztwo w sprawie morderstwa chłopca podejmują sierżant Ellie Miller (Olivia Colman) oraz detektyw Alec Hardy (David Tennant). Ta, jak się z początku wydaje, skrajnie niedobrana para będzie musiała przegryźć się przez plątaninę miejscowych zależności i sekretów, aby dojść do prawdy, która zrujnuje okolicę i jednego z nich. Cytując bowiem Agathę Christie: każdy morderca jest zapewne czyimś starym przyjacielem

Fale uderzeniowe cierpienia

Zabójstwo Danny`ego Latimer, a nade wszystko wpływ, jaki okrutna zbrodnia wywiera na zwartej społeczności, stanowią oś serialu. W pierwszym sezonie podążamy za policyjnym dochodzeniem, aż do finałowego odcinka i miażdżącego wszelkie wcześniejsze domysły zakończenia zagadki. W drugim, wkraczamy na salę sądową i rozprawę, w której zderzają się prawda ze sprawiedliwością. W trzecim zaś, w tle do poszukiwań sprawcy brutalnego gwałtu, będziemy obserwować proces otrząsania się rodziny Danny`ego z traumy.

To oto ciekawe połączenie kryminału z wiarygodną opowieścią psychologiczną sprawia, że trudno oderwać się od „Broadchurch”. Ofiarą zbrodni jest nie tylko sam zmarły, w mniejszym lub większym stopniu pokiereszowani zostają wszyscy, łącznie ze sprawcą i jego rodziną. Szczególnie, że im dłużej trwa śledztwo, tym poziom wzajemnych podejrzeń rośnie, wzmagany kolejnymi odkryciami i zwrotami akcji.

Miller & Hardy

Niezaprzeczalną perłą „Broadchurch” jest jednakże detektywistyczna para. Przede wszystkim wspaniała Olivia Colman, jako policjantka „z sercem na dłoni”, ciepła i życzliwa, choć nadmiernie matkująca, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia ze sprawą o zabójstwo. Z biegiem wydarzeń pancerz na skórze jej bohaterki rośnie a dotychczasowe życie rozpada na drobne kawałki. Ellie Miller, jako podnosząca się po rozwodzie matka syna, który nie chce z nią rozmawiać i przyjaciółka kobiety, która jej nienawidzi to pokaz prawdziwej aktorskiej wirtuozerii.

Przeciwwagą do empatycznej i przyjacielskiej Miller jest nowoprzybyły do Broadchurch komisarz Alec Hardy. W tej roli David Tennan, który przemierza ulice miasteczka z nieprzejednaną, groźną twarzą i zamiast rozmawiać niemalże warczy oraz krzyczy ze swoim twardym, szkockim akcentem. Pod szorstką powłoką kryje się jednak poraniony i honorowy mężczyzna z przeszłością, dla którego rozwiązanie sprawy morderstwa w Broadchurch stanowi swoistą pokutę za wydarzenia z przeszłości.

Gdyby skały potrafiły mówić…

Emblematem serialu, jego tłem oraz milczącym bohaterem jest wszakże klif. Majestatyczne i groźne urwisko, które współgra z nastrojem miasta oraz wspaniale komponuje się ze ścieżką dźwiękową produkcji. Twórcą muzyki do „Broadchurch” był Islandczyk Ólafur Arnalds, Stworzył on przeszywające chłodem i strachem kompozycje na kwartet smyczkowy i fortepian, które zostały nagrane we wnętrzu opustoszałego kościoła w Reykjaviku.

Strome wybrzeże otaczające Broadchurch pięknie prezentuje się w promieniach zachodzącego i wschodzącego słońca. Serial ten bowiem, choć dotyka mrocznych zagadek, pokazuje słoneczną stronę Wielkiej Brytanii. Na przekór jej stereotypowemu obliczu, mamy tu bezchmurne niebo i ciepłe barwy, które tylko dopełniają całość tego doskonale skonstruowanego dzieła.

Z brytyjskich prodykcji polecam również serial After Life.

https://www.facebook.com/Poliglotteblog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.